Jak mazat běžky jako profík?

K výletu na běžkách patří správně namazané lyže a úsměv. Jak připravit běžky, abyste si jízdu užili a netrápili se? Těm, kteří s jízdou na běžkách začínají nebo nemají mnoho zkušeností, se bude jistě hodit pár základních rad.

Základem je dobře vyčištěná skluznice

 • Odstraňte co nejvíce starého vosku pomocí škrabky.
 • Naneste čistič skluznice a nechte krátce působit.
 • Setřete utěrkou Fiberlene a vytřete skluznici do sucha.

Výběr vosku

 • Pro skate běžky je volba poměrně snadná – na celou skluznici aplikujete skluzný vosk podle aktuálních teplotních podmínek.
 • Pro běžky na klasiku použijete do odrazové zóny odrazový vosk (pevný nebo klistr) a do skluzných zón skluzný vosk pro snížení tření.

Výběr vosku se řídí několika základními faktory – a to teplotou, strukturou a vlhkostí sněhu, a v neposlední řadě rovněž zkušeností lyžaře. Aby vosk na skluznici lépe držel a nesjížděl se, aplikujeme nejdříve na očištěnou skluznici základový vosk. Na něj pak finální vosk zvolený podle aktuálních podmínek. Pevné vosky používáme na čerstvý a starý jemnozrnný sníh, klistry se hodí na zledovatělou stopu, dále na starý hrubozrnný sníh a mokrý sníh.

Aplikace pevného odrazového vosku

 1. Obrušte odrazovou zónu pomocí brusného smirkového papíru. Tím docílíte dobrého držení vosku na skluznici.
 2. Na odrazovou zónu aplikujeme základový vosk. V chladných podmínkách je to VG30 nebo V40. Na hrubý sníh, který zvyšuje opotřebení vosku, se použije VG35.
 3. Zažehlete první vrstvu vosku do skluznice. Tím docílíte zvýšení kontaktu mezi skluznicí a voskem, vosk tak déle vydrží a nebude se sjíždět. Teplotu na žehličce nastavte přibližně na 100°C.
 4. Podle aktuálních podmínek vyberte a naneste vosk na odrazovou zónu skluznice. Naneste 4 – 8 tenkých vrstev (při teplotě kolem 0°C stačí 2 vrstvy) a každou vrstvu důkladně rozetřete korkem.

Aplikace klistru

 1. Obrušte odrazovou zónu pomocí brusného smirkového papíru. Tím docílíte dobrého držení vosku na skluznici.
 2. Naneste první velmi tenkou vrstvu klistru, jen aby zakryla obroušenou plochu.
 3. Opatrně zažehlete první vrstvu klistru do skluznice. Zažehlením docílíte mnohem lepšího kontaktu mezi klistrem a lyží. Nechte vychladnout.
 4. Zvolte klistr podle aktuálních podmínek a naneste jej. Běžně stačí jedna vrstva. Klistr se aplikuje ve vzoru “rybí kosti” nebo jako tenké proužky po obou stranách drážky.