Nákupní rádce: Jak vybrat běžky

Rozhodli jste se právě letos začít s běžeckým lyžováním nebo prostě staré běžky už dosloužily? V obou případech stojíte před otázkou, jak vybrat ty správné běžky, které budou vyhovovat zrovna Vám.
V první řadě musíte mít jasno, jak budete běžky využívat. Jste turista pohodář a výlet na běžkách pro Vás znamená batůžek, svačinu a kochání se zasněženou krajinou? Plánujete jízdou na lyžích hlavně zlepšovat fyzickou kondici? Nebo jste sportovec – závodník a chcete jezdit výkonnostně, případně se zúčastnit nějakého toho závodu? Zde se ještě musíte dál rozhodnout, jestli si pořídíte jedny lyže na klasiku a jedny na bruslení nebo snad jedny lyže pro obě techniky.

Sportovní a závodní běžky na klasiku

Sportovní běžky classic jsou vůbec nejprodávanější modely. Tyto běžky jsou určeny pro jízdu klasickou technikou v upravené stopě. Běžky na klasiku mají vyšší špici, přes kterou je veden skluz lyže po odrazu, a jsou výrazněji prohnuté než skate běžky. Obvykle se kupují v délce o 20-25 cm vyšší než je výška postavy. Při výběru správné délky platí, že kratší lyže jsou snáze ovladatelné v zatáčkách a při odšlapování, takže jsou vhodnější pro méně zkušené lyžaře a také pro lyžaře štíhlé. Delší lyže naopak lépe vedou stopu, jsou rychlejší, a jsou vhodné pro ty hmotnější z nás, protože je tak snadno neprošlápneme. Nejvyšší modely závodních běžek se kupují nejen podle výšky postavy, ale také podle váhy lyžaře. Lyže, které mají značenou velikost 200-(80-95), jsou lyže dlouhé 200 cm a jsou vhodné pro váhové rozpětí od 80 do 95 kg.

Běžky na klasiku se ošetřují na skluzné části skluznice skluznými vosky, v oblasti mazací komory odrazovými neboli stoupacími vosky. Mazací komora je vyklenutý prostor pod vázáním, který by se měl dotknout země až při odrazu. Tím dochází ke kontaktu odrazového vosku se sněhem a to umožňuje vlastní odraz bez zpětného prokluzu. Délka mazací komory se obvykle pohybuje v rozmezí 50 – 70 cm. Pro začátečníka, který nemá dokonale zvládnutou techniku odrazu, by měla být mazací komora u horní hranice tohoto rozpětí. Pokud jste si pořídili nové běžky a ty Vám kloužou, ať mažete jak mažete, tak jsou pro Vás příliš tvrdé a neprošlápnete je dostatečně, aby došlo ke kontaktu stoupacího vosku se sněhem. V takovém případě máte několik možností – prodloužit mazací komoru, zlepšit techniku odrazu nebo pořídit nové lyže.

V kategorii běžek na klasiku najdeme také speciální lyže označované Zero. Jedná se o lyže určené pro použití při složitých sněhových podmínkách kolem 0°C a výše nebo při chladnějších podmínkách, ale s vysokou vlhkostí vzduchu. Při těchto teplotách se nám zpravidla nepodaří namazat tak, aby se lyže nesmekaly, proto výrobci vyvinuli lyže se speciálním pogumovaným materiálem v odrazové zóně skluznice, který zlepšuje odraz při těchto podmínkách velmi obtížných pro mazání.

Sportovní a závodní běžky na skate

Jízda technikou bruslení je velmi rychlá a pokud umíte dobře bruslit, je jízda na skatech prostě paráda. Běžky na skate jsou určené výhradně pro upravené tratě, tentokrát však pro jízdu technikou bruslení. Jsou tvrdší a kratší než běžky na klasiku, méně prohnuté a s nízkou zakulacenou špicí, protože přes ni není veden skluz jako u klasického běhu.

Skate běžky se mažou výhradně skluznými vosky po celé délce lyže, neurčujeme tedy u nich mazací komoru. Tyto lyže vybíráme v délce o 5 – 15 cm vyšší než postava lyžaře. Označení délky a doporučené hmotnosti je stejné jako u běžek na klasiku a také zde platí, že kratší lyže jsou vhodné pro méně zkušené lyžaře a pro lyžaře s nižší hmotností. Je dobré také počítat s tím, že čím delší skatové lyže, tím lépe upravenou a širší trať budeme potřebovat, abychom měli na bruslení dost místa.

Combi běžky

Pro univerzální běžkaře, kteří jezdí klasiku a také si rádi přibruslí, jsou combi běžky nejoblíbenější model, protože umožňují oba styly jízdy. Combi běžky se velmi podobají lyžím na klasiku, protože jsou určeny z větší části hlavně pro jízdu ve stopě. Jsou o něco tvrdší s méně klenutou komorou a kupují se trochu kratší než běžky na klasiku, takže Vám při bruslení budou méně „překážet“. Jako u každého kompromisu je to něco za něco.

Nedocenitelnou výhodou je to, že nemusíte pořizovat dvoje lyže, dvoje vázání a dvoje speciální boty – zvlášť na klasiku a zvlášť na bruslení. Když si pořídíte combi běžky a combi boty, ušetříte nejen peníze, ale také skladovací prostor, a to se taky cení. Na druhou stranu specializované běžky budou mít vždy lepší výkon než univerzály. Pokud však rádi jezdíte oba styly a nejste top závodníci, pak pro Vás budou combi běžky dobrým řešením.

Turistické běžky

Turistické běžky jsou určeny pro rodinné výlety a pohodáře. Malý batůžek, termoska, svačina a mírná a příjemná jízda zasněženou krajinou. Můžeme si vybrat vyfrézovanou stopu, ale také nemusíme. Klidně stačí, když to před námi někdo tím hlubším sněhem prošlápnul. K takovým výletům je vhodné mít turistické běžky. Ač jsou trochu širší než běžky sportovní, ještě se pohodlně vejdou do upravené stopy, ale když jedeme hlubším sněhem, nebudeme se tolik bořit. Tyto lyže jsou také měkčí než sportovní a závodní lyže, tudíž trochu pomalejší. O rychlost tu však přece nejde – jsme na výletě a chceme si ho užít.

Běžky se šupinami

Nevyznáte se v alchymii lyžařských vosků a nechte se trápit mazáním? Zvolte běžky se šupinami. V kategorii sportovních a turistických lyží můžeme najdeme běžky se speciálně upravenou skluznicí v odrazové zóně. Běžky označované např. No Wax, Multigrip, MGV nebo MGV+ mají do skluznice vyfrézovaný plastický vzor (podobá se kapřím šupinám), který zabrání tomu, aby nám lyže při odrazu prokluzovala zpět.

Tyto běžky mají svá pro i proti. Pro – nemusíte mazat a přesto se docela dobře svezete. Proti – jsou pomalejší než dobře namazané lyže s hladkou skluznicí, jsou hlučnější (při jízdě z kopce trochu “bzučí”) a šupiny nefungují dobře na velmi měkkém čerstvém prašanu nebo naopak v tvrdé zledovatělé stopě. Ale pro toho, kdo nikam nespěchá a nechce se trápit s vosky, jsou běžky se šupinami dobrým kompromisem. Neznamená to, že se tyto běžky nemusí mazat vůbec – na ošetření skluznice je dobré používat vosky určené speciálně pro tyto lyže, ovšem nikdy nemažeme do šupin stoupací vosky.

Fitness běžky

Fitness běžky (nebo také cruising) jsou lyže určené pro vyznavače aktivního fitness stylu. Tyto lyže nejsou určené k tomu, abyste si v ostrém závodním tempu projeli dokonale připravenou trať nebo absolvovali celodenní výlet odněkud někam. Fitness běžky jsou prostředkem pro zlepšení fyzické kondice. Stejně jako nordic walking v létě nám má jízda na fitness běžách zlepšit fyzickou kondici v zimě. Běžky se kupují výrazně kratší než klasické běžky (obvykle do výšky postavy) a často se dodávají s protismykem, aby měl uživatel co nejméně práce s jejich přípravou.

Backcountry běžky

Lyže pro dobrodruhy a průzkumníky. Backcountry jsou široké stabilní lyže, které již nemají s běžkami mnoho společného. Na těchto lyžích neběháme, ale pořádáme průzkumné výpravy nedotčenou krajinou. Backcountry běžky  mají často ocelové hrany, které jednak chrání lyži při průstupu terénem, a druhak umožní bezpečnou jízdu i na zledovatělých plotnách. Nejužší z backcountry modelů se ještě vejdou do strojové stopy, ale opravdové poctivé backcountry lyže se šíří až 70 mm jsou určeny výhradně mimo upravené stopy.

Délka těchto běžek se doporučuje o 10 – 15 cm vyšší než postava lyžaře. Delší lyže se méně boří, ale jsou obtížněji ovladatelné ve sjezdech. Proto je při výběru nutné vzít do úvahy, v jakém terénu se budete nejčastěji pohybovat. K těmto lyžím se doplňuje speciální backcountry vázání, které je oproti běžnému vázání pevnější, je určeno na robustnější botu, a také je konstruováno tak, abyste s ním mohli dobře manipulovat třeba i v palčákách.