Základem odpočinku je kvalitní spánek. A kvalitní spánek znamená (obzvláště něžné pohlaví mi dá za pravdu), že mi v noci nesmí být zima. Pokud však zapomenete na izolační vrstvu pod sebou, pak ani ten nejlepší spací pytel nic nezmůže. Všechno teplo, ať vlastní či cizí, uteče do země. Z tohoto pohledu se investice do dobré karimatky opravdu vyplatí.
ALU karimatky
Nejtenčí karimatky, které jsou v současné době na trhu. Nejtenčí rovná se nejlehčí a nejskladnější, ale také to znamená, že si nedopřejeme pohodlí spánku na měkké podložce. Hliníková vrstva alumatky nás ochrání před nečistotami a vlhkostí ze země, ale jen minimálně před chladem. Hliníkové karimatky jsou tedy vhodné pro přespání v teplých letních nocích, ale nehodí se pro vícesezónní použití.
Pěnové karimatky
Velmi rozšířené a oblíbené. Lehké, dobře izolují a vypořádají se s nerovností terénu. Výhodou je také to, že si můžeme libovolně upravit jejich tvar a snesou nějaký ten šrám. Další výhodou jsou nesporně lidové ceny. Nevýhodou je to, že i po srolování zùstávají poměrně objemné. Izolační schopnosti pěnové karimatky se zvyšují profilováním – karimatka, která vypadá jako plato na vajíčka, izoluje lépe než hladká pěnovka. Při výrobě nejlevnějších karimatek se používá pěna s polootevřenými póry. Dražší karimatky vyrobené z pěny s uzavřenými póry (tzv. EVAzotky) jsou odolnější proti mechanickému poškození a proti vlhkosti, která do uzavřených pórů nevniká. Někdy je karimatka vyrobena ze dvou různých materiálů – spodní strana pevnější a izolační proti vlhkosti, svrchní strana měkčí pro pohodlí spáče. Vtipné řešení nalezli výrobci ve formě skládacích karimatek. Po složení zaujímají malý objem (profilované karimatky jsou vyrobeny tak, aby profil při skládání zapadal do sebe) a když ušpiníte spodní stranu karimatky, tak ji složíte do sebe a svrchní strana zùstává čistá.
Tip: Recenze karimatka Thermarest Z-lite
Samonafukovací karimatky
Opravdová outdoorová záležitost, která je v silnějším provedení vhodná pro celoroční použití. Samonafukovací karimatky se vyrábějí v tloušťkách od 20 mm, které jsou vhodné pro třísezónní použití, tloušťky od 35 mm pak pro celoroční použití. Počítáte-li každý gram, který na zádech ponesete, ale zároveň chcete mít zajištěn tepelný komfort i v zimě, pak volte raději silnou karimatku ve zkrácené délce než slabší karimatku v plné délce. Samonafukovací karimatky jsou to nejlepší, co se na trhu v současné době nabízí. Jejich vyšší cena je plně vyvážena komfortem měkkého poležení a dobrými izolačními vlastnostmi. Nevýhodou je jejich zranitelnost – v drsnějším terénu mùžete samonafukovací karimatku propíchnout.
Jak používat samonafukovací karimatku
Samonafukovací karimatky jsou vyrobeny z lehkého pěnového materiálu s otevřenými póry, který je uzavřen v neprodyšném obalu. V jednom rohu je uzavíratelný ventil. Otevřete-li ventil, pěna se začne rozpínat a nasávat vzduch. Po pár minutách už stačí ústy maličko dofouknout na požadovanou tvrdost. Při prvním použití je nutné ji dofouknout z větší části, dále pak platí, že čím častěji a déle karimatku používáte, tím lépe se samovolně plní vzduchem. Samonafukovací karimatku není dobré vystavovat přímému slunečnímu záření a necháváte-li ji přes den ve stanu, je nutné otevřít ventil. Vzhledem k nafukovacímu principu je potřeba dát pozor na několik věcí. Karimatku musíte chránit před poškozením ostrými předměty (větvičkami, kameny apod.). Pokud se přece stane nehoda a karimatka utrpí defekt, nic není ztraceno – součástí originálního balení výrobku je sada k opravám.
Při balení karimatky otevřete ventil a rolováním karimatky postupně vytlačíte vzduch. Před vložením do obalu opět uzavřete ventil. Odpočívá-li karimatka doma, prospívá jí, podobně jako spacáku, skladování v rozloženém stavu s otevřeným ventilem. Pro běžnou údržbu stačí karimatku vyčistit ve vaně jemným kartáčkem a běžným pracím prostředkem za použití vlažné vody a nechat řádně usušit.